iparts></a>
<a href= francuskie

[Koleos 2.0dCi] Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Moderator: Grupa Moderatorów

Andrzej 82
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:21
Renault: RENAULT KOLEOS
Silnik: 2.0 DIESEL 150 KM ,

[Koleos 2.0dCi] Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Andrzej 82 »

Witam , od niedawna jestem posiadaczem Koleosa 2.0 diesel , 150 km z automatyczna skrzynią biegów AJ8. Po zakupie wymieniłem olej w silniku i dyferencjale. Chciałem również wymienić olej w skrzyni biegów. Mój mechanik powiedział , że w skrzynce nie ma korka do zlania starego płynu. Nie wiem czy to prawda , ale gdzieś wyczytałem że w tej skrzyni w/w nie wymienia się. W moim starym scenicu wymieniałem olej raz na 18 m-cy. W Lublinie ASB Płocheć powiedzieli mi , że w tych skrzyniach nie wymieniają bo to jakies skomplikowane itd. W innym serwisie żądają 1400 zl za tą usługę. Jeżeli ktoś z forumowiczów wie coś na ten temat prosze o odpowiedz. Jedrek

Awatar użytkownika
Maciej R21
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 957
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 13:51
Renault: 25 V6 Injection
Silnik: Z7W
Lokalizacja: Grudziądz/Pszczyna
Kontakt:

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Maciej R21 »

Nie słyszałem o oleju którego się nie wymienia . Nie wymieniają bo to skomplikowane .... Bo są idiotami. Co to za tłumaczenie !!!!!
Już nie raz nie dziesięć słyszałem że oleju ( w ASO a i u co mądrzejszego mechanika ) w skrzyni się nie wymienia , także w manualnej . Cóż jak kogoś stać po 60-100kkm na kapitalny remont przekładni takiej czy innej to rzeczywiście może nie wymieniać oleju. Nie znam tej przekładni ale 1400zł za wymianę oleju to czysta kradzież . Zazwyczaaj filtr oleju jest w misce olejowej więc tak czy siak trzeba ją odkręcić przy wymianie oleju . Nowy filtr uszczelka miski o ile występuje , no i olej. To jest wymiana statyczna więc okres wymiany trzeba skrócić przy tej operacji . Można zrobić też wymianę dynamiczną , ale to i tak w 100% nie wyrzuci z układu starego oleju . Musiałbym się przyjrzeć tej przekładni dokładnie. Tak czy inaczej, widzę że dalej w Polsce , skrzynia automatyczna to u mechaników jakieś czary których się boja , a może czas już pójść w 21 wiek i zauważyć że automatów jest coraz więcej i doszkolić się w tej materii , bo od lat wiadomo że automat hydrauliczny jest prosty jak konstrukcja cepa a nawet prostrzy niż zwykła mechaniczna przekładnia 5 biegowa .
Obrazek

Andrzej 82
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:21
Renault: RENAULT KOLEOS
Silnik: 2.0 DIESEL 150 KM ,

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Andrzej 82 »

Dzięki za info. Jak wspomniałem w poprzednim renault wymieniałem olej raz na ok 18 m-cy. Były to wymiany statyczne , jednak w scenicu był na spodzie skrzyni korek wylewki. W Koleosie go nie ma więc , tak jak wspomniałes należy zdjąć miskę i dopiero przystąpić do wymiany. Dzięki

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: adamos111 »

Nie wiedziałem gdzie wstawić to zapodałem na chomika procedurę wymiany oleju w AJ0 i AJ8 https://chomikuj.pl/a.szczech2/Dokumenty.
Korek spustowy jest i wygląda jak zwykła śruba 14mm.Wg manuala przy wymianie trzeba wlać około 3,5 litra ale nie zlejesz więcej jak 2,5 litra.Ja u siebie ile zlałem to tyle samo wlałem bez procedury bo auto mam prawie od nowości i nikt przede mną nie wkładał tam rączek ;)
Tu jest pokazane jak wygląda akurat w Lagunie ale tak samo jest w Koleosie https://www.drive2.com/l/2343193/
Koleos i Modus

Andrzej 82
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:21
Renault: RENAULT KOLEOS
Silnik: 2.0 DIESEL 150 KM ,

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Andrzej 82 »

Dzięki za pomocny post.

Andrzej 82
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:21
Renault: RENAULT KOLEOS
Silnik: 2.0 DIESEL 150 KM ,

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Andrzej 82 »

Do Adamos 111.Jaki olej zastosować do skrzyni AJ8? Elfmatic ? Może jakis inny.

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: adamos111 »

Andrzej 82 pisze: wtorek, 19 czerwca 2018, 19:25 Do Adamos 111.Jaki olej zastosować do skrzyni AJ8? Elfmatic ? Może jakis inny.
Ja zamiast Elfmatic J6 wlałem Ravenol ATF J2/S Fluid spełniający normę Renault.
Dokładnie ten z linku piniżej
http://allegro.pl/ravenol-atf-type-j2-s ... sgodfncKcg
Koleos i Modus

Andrzej 82
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:21
Renault: RENAULT KOLEOS
Silnik: 2.0 DIESEL 150 KM ,

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Andrzej 82 »

Dzięki.

Andrzej 82
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2018, 20:21
Renault: RENAULT KOLEOS
Silnik: 2.0 DIESEL 150 KM ,

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Andrzej 82 »

Do Adamos 111. Mam pewne watpliwości co do mojej skrzyni. Wg winu jest to jak pisałem AJ8 , w specyfikacji jest też BVA6 , 6 biegowa. Ja mam wrażenie że ta skrzynia ma 4 biegi. Wiem , że do tego modelu było parę rodzajów ASB. Może to jest jakiś rodzaj DP0/AL4. Taką miałem w poprzednim scenicu.

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: adamos111 »

Jeżeli chodzi o Koleosa I czy to pierwszy czy drugi lift,występowały tylko 4 skrzynie biegów:
ND5-6 biegów,manual,napęd na 2 koła
ND8-6 biegów,manual,napęd na 4 koła
AJ0-6 biegów,automat,napęd na 2 koła
AJ8-6 biegów,automat,napęd na 4 koła
Innych nie było na europejski rynek,chociaż gdzieś tam słyszałem że na daleki wschód była nawet bezstopniowa FK0 z silnikiem M4R
Koleos i Modus

Awatar użytkownika
Maciej R21
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 957
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 13:51
Renault: 25 V6 Injection
Silnik: Z7W
Lokalizacja: Grudziądz/Pszczyna
Kontakt:

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Maciej R21 »

Lej olej taki jaki przewidzial producent samochodu . Specyfikacja i normy swoja drogą, ale dla przykładu jak nalejesz do renówkowego manuala olej inny niż tranself, nawet o lepszych specyfikacjach, zaczynają się problemy , szczególnie zimą. Po co więc kombinować. Remont automatu jest jeszcze w Polsce dość drogi ( choc nie wiem dlaczego ? ).
Obrazek

Awatar użytkownika
ZygaM
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 431
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:51
Renault: 2xKoleos I i ScII
Silnik: 2.0 DCi M9R
Lokalizacja: Grójeckie / mazowsze

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: ZygaM »

adamos111 pisze: wtorek, 12 czerwca 2018, 07:55 Nie wiedziałem gdzie wstawić to zapodałem na chomika procedurę wymiany oleju w AJ0 i AJ8 https://chomikuj.pl/a.szczech2/Dokumenty.
Korek spustowy jest i wygląda jak zwykła śruba 14mm.Wg manuala przy wymianie trzeba wlać około 3,5 litra ale nie zlejesz więcej jak 2,5 litra.Ja u siebie ile zlałem to tyle samo wlałem bez procedury bo auto mam prawie od nowości i nikt przede mną nie wkładał tam rączek ;)
Tu jest pokazane jak wygląda akurat w Lagunie ale tak samo jest w Koleosie https://www.drive2.com/l/2343193/
Czy mógłbym prosić ten manual na mojego maila, niestety w kompie mam coś powalone w ustawieniach i nie wpuszcza mnie, mam tylko biały ekran i pokazuje że co SSR czy jakoś tak.
Sam osobiście dzwoniłem i byłem w serwisie na jerozolimskich w Wawie. Jak stwierdził kierownik serwisu, w skrzyni nic się nie dzieje złego, więc nie ma potrzeby wymieniać oleju. Jest to ponoć skrzynia bezobsługowa. Ale jak się uprę, to mi wymienią, oczywiście nie chcieli podać kwoty za jaką to zrobią.
Niestety przestałem im wierzyć, bo jak twierdzili, łańcuch rozrządu też miał być bezobsługowy i co ... łańcuch się zerwał przy 198 tysiącach, a nawet nie brzęczał, co byłoby oznaką uszkodzenia. Więc przestałem im wierzyć i wymienię olej.
zapraszam do mojego off topika:
viewtopic.php?f=3&t=18810&p=162620#p162620

Awatar użytkownika
Maciej R21
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 957
Rejestracja: środa, 21 maja 2008, 13:51
Renault: 25 V6 Injection
Silnik: Z7W
Lokalizacja: Grudziądz/Pszczyna
Kontakt:

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: Maciej R21 »

Przeczytaj posty wyżej o tym jak nie wymienia się oleju. Nie ma olejów które się nie zużywają a tym bardziej przekładni automatycznych czy mechanicznych . Gdzie się podziewa osad , pył , ze zużywających się elementów skrzyni ?? Brawo ! Jest w oleju ...
Obrazek

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: adamos111 »

ZygaM pisze: piątek, 22 czerwca 2018, 08:28
adamos111 pisze: wtorek, 12 czerwca 2018, 07:55 Nie wiedziałem gdzie wstawić to zapodałem na chomika procedurę wymiany oleju w AJ0 i AJ8 https://chomikuj.pl/a.szczech2/Dokumenty.
Korek spustowy jest i wygląda jak zwykła śruba 14mm.Wg manuala przy wymianie trzeba wlać około 3,5 litra ale nie zlejesz więcej jak 2,5 litra.Ja u siebie ile zlałem to tyle samo wlałem bez procedury bo auto mam prawie od nowości i nikt przede mną nie wkładał tam rączek ;)
Tu jest pokazane jak wygląda akurat w Lagunie ale tak samo jest w Koleosie https://www.drive2.com/l/2343193/
Czy mógłbym prosić ten manual na mojego maila, niestety w kompie mam coś powalone w ustawieniach i nie wpuszcza mnie, mam tylko biały ekran i pokazuje że co SSR czy jakoś tak.
Sam osobiście dzwoniłem i byłem w serwisie na jerozolimskich w Wawie. Jak stwierdził kierownik serwisu, w skrzyni nic się nie dzieje złego, więc nie ma potrzeby wymieniać oleju. Jest to ponoć skrzynia bezobsługowa. Ale jak się uprę, to mi wymienią, oczywiście nie chcieli podać kwoty za jaką to zrobią.
Niestety przestałem im wierzyć, bo jak twierdzili, łańcuch rozrządu też miał być bezobsługowy i co ... łańcuch się zerwał przy 198 tysiącach, a nawet nie brzęczał, co byłoby oznaką uszkodzenia. Więc przestałem im wierzyć i wymienię olej.
Jasne.Podaj email to Ci wyślę
Koleos i Modus

Awatar użytkownika
ZygaM
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 431
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:51
Renault: 2xKoleos I i ScII
Silnik: 2.0 DCi M9R
Lokalizacja: Grójeckie / mazowsze

Re: Skrzynia AJ8 wymiana oleju

Post autor: ZygaM »

Maciej R21 pisze: piątek, 22 czerwca 2018, 09:41 Przeczytaj posty wyżej o tym jak nie wymienia się oleju...
To dokładnie wiem, dlatego napisałem, że im nie wierzę. Szwagrowski prowadzi warsztat kilkanaście lat, nigdzie nie znalazł instruktażu jak to zrobić, więc powiedział że się nie podejmie. Potem wobec powyższego, konsultowałem to z serwisem na jerozolimskich i dostałem taką odpowiedź jak napisałem. A robiąc prosty rachunek 2+2, czyli wziąłem pod uwagę, że łańcuch rozrządu jest dożywotni - czyli kończy silnik, stwierdziłem teraz że liczę do jednego, na siebie samego i robię co trzeba.
Teraz podrzucając ten instruktaż szwagrowi, pewnie mi to zrobi.
zapraszam do mojego off topika:
viewtopic.php?f=3&t=18810&p=162620#p162620

ODPOWIEDZ