iparts></a>
<a href= francuskie

[Captur] Wyłącznik ESP/ trybu "Expert"

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

[Captur] Wyłącznik ESP/ trybu "Expert"

Post autor: Tomu80 »

Witam! Jako,ze Captur poza wersją X-mod nie jest wyposażony (w odróżnieniu do 99% normalnych samochodów) w przycisk odłączający kontrolę trakcji i ESP (czyli defacto dokładnie to co daje włączenie trybu "Expert" w wersjach X-MOD z tzw. "Extended grip"), to postanowiłem dodać tą funkcję do mojego Captura 1.2 TCe. :-)
Wyłączenie kontroli trakcji/tryb "Exp" przydaje się kiedy zakopiemy się jednym z kół i chcemy z pomocą siły odśrodkowej "opróżnić" bieżnik opony zapchany błotem/glebą czy śniegiem. Takie opróżnienie bieżnika skutecznie blokuje właśnie działająca kontrola trakcji,która przyhamowuje swobodnie obracające się koło.

Zamontowałem wyłącznik bistabilny,z wpiętym w szereg bezpiecznikiem 5A (jak fabryczny). Bezpiecznik jest na kablu zakończonym "wtyczką" wykonaną z przerobionego bezpieczenika i wpiętą w gniazdo bezpiecznika ESP/ECS/ABS nr 20. Sprawdziłem-wyłączanie i włączanie,nawet przy uruchomionym silniku nie powoduje stałych błędów. Po wyłączeniu na desce rozdzielczej tylko zapala się kontrolka wyłączenia systemu ECS i komunikat "Skontroluj ECS" na wyswietlaczu. Po ponownym nacisnieciu wyłącznika komunikat i kontolka gasną. Polecam jako tanią alternatywę do Captura bez "Grip control"- daje dokładnie to samo co tryb "EXP" tego systemu. :-)

Wyłącznik jak widać umieściłem w miejscu gdzie oryginalnie znajduje się pokrętło systemu "Extended Grip" w wersji X-mod.

Obrazek

Wersja z dodatkiem "alu"
Obrazek

Obrazek

superlolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 5 listopada 2015, 22:45
Renault: Laguna III phI
Silnik: 2.0T@170KM

Re: [Captur] Wyłącznik ESP/ trybu "Expert"

Post autor: superlolek »

Pomysł doby, ja bym zasugerował próbę znalezienia jak jest to zrobione oryginalnie. Możliwe, że trzeba tylko odpowiednie przewody pociągnąć w odpowiednie miejsce :)
Proszę przeczytaj w wolnej chwili:
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

Tomu80
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: piątek, 27 października 2017, 16:37
Renault: Captur
Silnik: 1.2 TCe 120 KM

Re: [Captur] Wyłącznik ESP/ trybu "Expert"

Post autor: Tomu80 »

Uaktualnienie-okazuje sie,ze system jest sprytniejszy niż przypuszczałem-wyłącznik odcina tylko samo ESP, kontroa trakcji i ABS działają nadal... :-/

ODPOWIEDZ