iparts></a>
<a href= francuskie

[Kangoo '99] PAMPA - Wymiana gum stabilizatora

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciek R4
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 1296
Rejestracja: czwartek, 22 maja 2008, 21:07
Renault: Espace IV + Scenic I
Silnik: 2.0T + 1.6 16v
Lokalizacja: WOT

[Kangoo '99] PAMPA - Wymiana gum stabilizatora

Post autor: Maciek R4 »

Wspomniane w temacie gumki nabywamy, tak było w moim przypadku w intercars'ie...za komplet gumek Febi, tj. 2 zewnętrzne i 2 wewnętrzne z dostawą do domu płacimy 50PLN bez kilku groszy :)

a teraz co, jak, i co potrzebne...

Potrzebujemy:
- klucz 13 -> nasadkę+grzechotkę, płaski i podgięty
- kanał
- trochę siły
- klucz podgięty duży (w moim przypadku 32)/łom/inne narzędzie do dociągnięcia obejm

A teraz foto:
nowe gumki vs. stare
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

obejmy stabilizatora na wahaczach odkręcamy dwoma kluczami 13...od góry wahacza polecam podgiętą, a od spodu nasadką na grzechotce
Obrazek

po zdemontowaniu obejm wygląda to tak
Obrazek
Obrazek

następnie nasadową 13 na grzechotce odkręcamy po obu stronach auta zaznaczone czerwonym kółkiem śruby żeby mieć łatwy dostęp do tego co zobaczymy patrząc w otwór zaznaczony niebieskim kołkiem...mi się udało odkręcić tylko po 3 śruby z każdej strony...
Obrazek

po zdemontowaniu łącznika/obkręceniu go na pozostawionej śrubie mamy łatwy dostęp do obejm wewnętrznych stabilizatora...rozłączamy wiązkę od ABS'u zaznaczoną na zielono i zgodnie ze wskazaniem strzałki odginamy ją w stronę przodu auta (inaczej będzie nam blokować dostęp do śruby na obejmie)...śrubę w czerwonym kółku odkręcamy kluczem 13 nasadowym od zewnątrz, a od strony silnika płaskim wsadzonym w szczelinę oznaczoną pomarańczową strzałką...
Obrazek


zakładamy nowe gumy...ja najpierw złożyłem zewnętrzne obejmy...potem do złożenia wewnętrznych był potrzebny wspomniany na początku duży klucz podgięty/łom itp. ...zapieramy się kluczem/łomem za stabilizator i jego końcem za obejmę...staramy się obejmę docisnąć tak, żebyśmy mogli włożyć śrubę mocującą obejmę tak głęboko w otwór żeby dało się trochę nakręcić nakrętkę...jak już początkowo przyłapaliśmy nakrętkę, odkładamy łom czy co tam mieliśmy do naciągnięcia i skręcamy kluczami 13 w takiej konfiguracji jak rozkręcaliśmy...

nie zapominamy tylko o połączeniu wiązki z ostatniego zdjęcia ;)

i to wszystko...na całość potrzebowałem w granicach 1h czasu :)
za duży obrazek

ODPOWIEDZ