iparts></a>
<a href= francuskie

[megane IphI]montaż czujnika cofania

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

[megane IphI]montaż czujnika cofania

Post autor: andrzej27r »

pierwszą rzeczą jaką zrobiłem,to przykleiłem taśmą dwustronną wyswietlacz czujnika do lusterka wstecznego ,następnie przewód od niego podsufitką ,przy uszczelkach drzwi poprowadziłem do bagażnika
ObrazekObrazekObrazek
w bagażniku do boczenej ścianki przykleiłem centralkę,do której podłączyłem wtyczkę od wyświetlacza:
Obrazek
Następnie zdjąłem pokrywę lewej lampy,i podłaczyłem zasilanie centralki,pod przewód biały i brązowy kostki tylnej lampy (światło cofania ):
Obrazek
To była łatwiejsza częsć zadania,teraz pozostało zdemontować zderzak i wywiercić w nim otwory pod centralkę .Aby zdjąć zderzak,trzeba odkręcić 3 torxy pod klapą bagażnika ,po jednym od strony koła po obu stronach i po 2 śruby od spodu zderzaka :
ObrazekObrazekObrazek
gdy mamy zdjęty zderzak,pod czarną listwą ochronną przyklejamy taśmę malarską,by podczas wiercenia nie uszkodzić lakieru .Na zderzaku zaznaczamy sobie miejsca wiercenia otworów :
* wysokość sensorów od podłoża to 45cm czyli maksymalnie wysoko na ile to było możliwe (w instrukcji piszą o wysokości montarzu 50-65 )u mnie zastosowałem rozstaw :
O<-- 40 -->O<---- 48 ---->O<-- 40 -->O
gdy już wyznaczyłem wszystkie otwory,i kilkukrotnie sprawdziłem poprawność założonych wymiarów,dołączonym do zestawu wierłem wykonałem otwory:
ObrazekObrazekObrazek
Teraz pozostało nam zamontować sensory w zderzaku,i poprowadzić przewody od nich przez kratkę wentylacyjną do centralki .Gdy już mamy wszystko podłączone,przykręcamy zderzak i cieszymy się nowym,przydatnym gadżetem brawa ,włączamy bieg wsteczny i sprawdzamy czy wszystko działa jak należy-ja poprosiłem żonkę by stanęła za autem i podchodziła do sensorów :D
Obrazek

G-Boy

Post autor: G-Boy »

Piekny manual ;) Uprzedziles mnie, bo ja akurat w sobote zakladalem czujnik w scenicu - w sumie robota podobna, wiec.. :D Mam mniej pisania :P

Maciek
OpiekunGrupy
OpiekunGrupy
Posty: 549
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 20:35
Renault: Laguna + Clio
Silnik: 2.0 dCi + 1.2 D7F
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Maciek »

Ja mam pytanie z troche innej strony. A dokładnie z przodu auta. Zastanawiam sie na czujnikami parkowania Laguny z przodu. Dziób ma strasznie długi i słabo widoczny. Sam juz ze trzy razy zaparkowalem na grubość tablicy rej. ze zderzakiem samochodu poprzedzającego. Jak podłączyć czujniki z przodu aby działały tylko wtedy gdy są potrzebne? Kpl. czujnikow lezy od kilku lat w szufladzie.
Senior PIKUR
Klub Renault 3Miasto Opiekun grupy

andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

Post autor: andrzej27r »

bardzo prosto,tak jak z tyłu,ale z tą różnicą,że musiałbyś zasilanie pociągnąć albo z akumulatora,albo z wnętrza auta (stacyjka ) i dodatkowo zamontować sobie włącznik ,by czujnik się włączał tylko wtedy kiedy chcesz . ;)Zasilanie do czujnika wtedy przerywasz wspomnianym włącznikiem ,kwestia tylko tego gdzie sobie ten włącznik ulokujesz .
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 19:33 przez andrzej27r, łącznie zmieniany 1 raz.

G-Boy

Post autor: G-Boy »

albo podpiac pod kierunkowskaz.. (przed przerywaczem, na wyjsciu z kierownicy)

Awatar użytkownika
Snake
Moderator
Moderator
Posty: 4156
Rejestracja: środa, 7 stycznia 2009, 14:22
Renault: Lala 3
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Snake »

Andrzej jesteś czarodziej brawa Niedługo też planuje zakup i montaż,więc manual z nieba spadł :D jakie czujniki kupiłeś, daj namiar jeżeli godne polecania są ;)
...Dobrze pamiętam wszystkie nieszczere twarze
Fałszywych ludzi ukrytych pod kamuflażem
Kłamstwo z nimi idzie w parze, obłuda, nie ufaj takim...

Maciek
OpiekunGrupy
OpiekunGrupy
Posty: 549
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 20:35
Renault: Laguna + Clio
Silnik: 2.0 dCi + 1.2 D7F
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Maciek »

Najistotniejsze to czy bez włącznika czujników się nie obędzie? Człowiek staje się leniwy.
Senior PIKUR
Klub Renault 3Miasto Opiekun grupy

andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

Post autor: andrzej27r »

czujniki zakupuję tutaj : http://www.allegro.pl/item970910401_czu ... a_ups.html
i tutaj http://moto.allegro.pl/item992035933_cz ... d_tyl.html
zamontowałem już w paru autach i jak narazie od 2 lat zero problemów :D
Maciek, włącznik musi być,przy tylnych sprawa załatwiana jest poprzez włączenie wstecznego ,a przednie ,żeby wyłączyć musi być jakiś pstryczek,innaczej bedą działać cały czas po uruchomieniu auta co było by wnerwiające :/ Mozna pokombinować jeszcze podłączając czujnik taki jak od biegu wstecznego,pod 1 bieg w aucie,wyłapać położenie dżwigni na 1 biegu i zamontować czujnik tak by po wrzuceniu jedynki czujnik puszczał zasilanie na centralkę,ale napewno będzie więcej roboty . W sumie jest to do zrobienia :D ,może kiedyś jak bedzie mi się nudziło to zamontuję takie coś .

marky
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 179
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 21:47
Lokalizacja: DC

Post autor: marky »

Wlasnie a popiszcie jakie kupiliscie. Ja sie tak zastanawiam, ale z jednej strony zal wydac wieksza kase na Valeo, a z drugiej strony strach kupic maxymalna chinszczyzne za 80zl.
Tak sobie przeszukuje net na temat opinii tego co jest na alldrogo ale roznie to bywa. Generalnie kusi mnie przod + tyl ale w valeo to juz 350zl, znalazlem z kolei cos takiego http://allegro.pl/item1000094504_czujni ... wania.html
gdzies na necie przeczytalem ze faktycznie jakos wykonania jest dobra.
Z 2 strony troche szkoda ze czujniki maja ciagly kabel a nie sa rozlaczane bo przy jakim kolwiek demontazu to bol bedzie. (z innej strony kolejne polaczenia to kolejny slaby punkt, chociaz valeo stosuje takie polaczenia wiec moze zle nie jest).
Cos co by z kolei odpowiadalo moim wymaganim to : http://allegro.pl/item1022348240_noxon_ ... _fvat.html ale nigdzie nie znalazlem opinii.

Co do przodu jak ktos pytal to jesli sa to dedykowane na przod to tez podlaczasz do wstecznego a dzialaja one przez 30 s po wyrzuceniu ze wstecznego (tak ma np wlasnie valeo). w zasadzie to moznaby kombinowac zeby dzialaly do predkosci kiedy zamyka sie central czyli ok7-8km/h.

DOstałem odpowiedz od sprzedawcy tego noxona.No niestety kichowaty jest bo przod zalacza sie przelacznikiem na wyswietlaczu... bomba poprostu

nowyzg

Post autor: nowyzg »

Jak dla mnie to te, które polecił Ci andrzej27r a aukcji allegro http://www.allegro.pl/ite...rukcja_ups.html, są naprawdę dobre i bezawaryjne. Sam montowałem taki zestaw w moim poprzednim autku. Zaletą tego zestawu jest to, że czujniki w zależności od montażu są "kierunkowe" co przy powierzchni zderzaka, która są zaokrąglona daje możliwości regulacyjne. Małym mankamentem w tych czujnikach jest to, że zaczepy są gumowe. W mojej 'primce' zderzak był wykonany grubego plastiku stąd musiałem trochę się napocić aby zamocować czujniki, za to po montażu leżą jak ulał. Zachęcam do zakupu. :/

pawelb5913

Re: [megane IphI]montaż czujnika cofania

Post autor: pawelb5913 »

Witam.
Planuje montaż czujnika cofania w swojej megi. Mam takie pytanie czy kolega andrzej27r kupił sensory (w zderzaku) w kolorze czyli srebrne czy pomalował ich. Widziałem aukcje z takim czujnikiem ale sensory były czarne, można je malować.??

andrzej27r
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 275
Rejestracja: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 17:24
Renault: Grand Scenic
Silnik: 1.6 16 V
Kontakt:

Re: [megane IphI]montaż czujnika cofania

Post autor: andrzej27r »

kupiłem srebrne,jednak są też czarne i można malować jeśli jest taka informacja u sprzedającego :)

pawelb5913

Re: [megane IphI]montaż czujnika cofania

Post autor: pawelb5913 »

A co myślicie o tym żeby kupić te czarne i sensory zamontować w czarnej listwie na zderzaku.??

ODPOWIEDZ