iparts></a>
<a href= francuskie

[MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
GraVeR

[MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: GraVeR »

Klubowicze czy można do megane II z manula clima, zakupic nagrzewnice i panel i wlaczyc?

Aby miec climatronic w moim modelu?
Ostatnio zmieniony piątek, 26 marca 2010, 17:27 przez GraVeR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 848
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Post autor: Rufus »

Tak, ale musisz jeszcze kupić sobie wszystkie silniczki sterujące nawiewami, gdyż w manualu masz sterowanie za pomocą linek i wrzecion, a w klimatroniku jest wszędobylska elektronika.
Może i jest to w miarę opłacalna inwestycja, bo Megane II jest w miarę młodym samochodem, ale roboty przy tym jest sporo.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

GraVeR

Post autor: GraVeR »

Nagrzewnica w graniczach 400zł, panel no z 150zł, a te wszystkie mowisz silniczki i inne rzeczy ile moga mniej wiecej kosztowac?

Dzieki za odpowiedz

P_r_z_e_m_o

Post autor: P_r_z_e_m_o »

Obawiam się, że nie będzie to takie proste.
Nie wiem po co chcesz wymieniać nagrzewnicę? Pewny nie jestem, ale powinna być identyczna. Różnice będą takie same jak w przypadku Megane I i Scenic I.
Czyli sterowanie temperaturą powietrza i kierunkami nawiewu w climatroniku odbywa się elektrycznie. Trzeba więc praktycznie wymienić cały nawiew. Może da się wymienić tylko elementy sterujące. A może całość?.
Elektrycznie / elektronicznie to nie tylko panel sterowania. To również czujnik temperatury nad lusterkiem i prawdopodobnie trzeba to uaktywnić w komputerze. Dodatkowo dochodzą wiązki kabli, ale to najmniejszy problem.
Reasumując przypuszczalnie jest to jak najbardziej do wykonania, w końcu to kwestia wiedzy i pieniędzy. A jeśli chodzi o pieniądze to nie wiem czy jest to opłacalne.

Awatar użytkownika
Rufus
Oklejony
Oklejony
Posty: 848
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:05
Renault: Renault Latitude
Silnik: M9R 2.0 DCI 205 KM
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Post autor: Rufus »

P_r_z_e_m_o pisze:To również czujnik temperatury nad lusterkiem i prawdopodobnie trzeba to uaktywnić w komputerze.
Z tym nie ma problemu - czujnik temperatury zewnętrznej pod lusterkiem jest montowany seryjnie, gdy kupi panel z całą wiązką elektryczną, to będzie wykorzystywany sygnał z lusterka. Drugi czujnik temperatury wewnętrznej montowany jest w panelu klimatronika. Pozostaje tylko dokupić całą elektronikę wykonawczą (silniczki klap nawiewów pewnie z całymi klapami) i zabrać się za montaż - ja, mimo że elektronikiem jestem nie podjąłbym się takiej przeróbki. Nagrzewnica może się różnić, ale to trzeba sprawdzić.
Myślę, że koszt wszystkich części wyniesie sporo ponad 1000 zł no i pasuje znaleźć jakiego dawcę z całym przodem.
Pozdrawiam
Rufus

KIKUR
http://latitudekp.pl

Awatar użytkownika
jaru
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 53
Rejestracja: środa, 21 listopada 2012, 13:29
Renault: Megane II
Silnik: 1.6 16V
Lokalizacja: Rogoźnik

Re: [MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: jaru »

Trochę pobawię się w archeologa, ale niedawno robiłem u siebie taką przeróbkę i nie jest to w sumie nic strasznego.

Nagrzewnice są takie same w wersji manualnej i automatycznej - różni się tylko osprzęt.
Kupowanie kompletnej używanej nagrzewnicy pod klimatronika ma sens ekonomiczny - kupno oddzielnie samego osprzętu wychodzi drożej (mimo, że również używanego), a niektóre części osobno są wręcz nie do kupienia poza ASO.

Na "dzień dobry" należy jednak sprawdzić, czy za panelem sterującym klimatyzacją jest schowana wiązka zakończona niebieską wtyczką - ta wiązka właśnie umożliwia montaż klimatronika bez większych utrudnień. Jeśli jest, to można zaopatrzyć się w potrzebne elementy i zabrać się za przeróbkę. Mniej roboty jest również w wersjach z czujnikami deszczu i zmroku oraz lusterkiem fotochromatycznym, bo do obudowy czujników na szybie są już doprowadzone przewody czujnika temperatury wewnętrznej.

W skrócie: demontujemy schowek przed siedzeniem pasażera, panel środkowy (od zaślepki gniazda diagnostycznego aż po daszek wyświetlacza radia (łącznie z radiem), oraz całą dolną osłonę pod kolumną kierowniczą (tą z osłoną skrzynki bezpieczników i regulacji kierownicy).
Następnie pozbywamy się panelu klimy z pokrętłami, wypinamy linki.
Z nagrzewnicy z klimatronika wyciągamy i przekładamy do naszej nagrzewnicy następujące elementy:
- rezystor wentylatora (2 wersje w zależności, czy mamy diesla, czy benzynę)
- trzy silniki sterujące klapami nagrzewnicy (recyrkulacja, temperatura, obieg zamknięty)
- wiązka nagrzewnicy łącząca rezystor i silniki z panelem sterującym
- podłączamy panel sterujący klimatronikiem (jedna wtyczka to ta ukryta niebieska, a druga to ta, która kończy wiązkę nagrzewnicy - dwie wersje: biała lub czarna wtyczka); panel też występuje w dwóch (może więcej?) wersjach: białe lub czarne gniazdo wiązki nagrzewnicy
- w obudowie czujników na szybie, montujemy czujnik temperatury wewnętrznej, tzw. turbinkę - należy uważać, bo wtyczkę i gniazdo można podłączyć w dwóch położeniach
- w daszku wyświetlacza radia jest miejsce na czujnik nasłonecznienia (bardzo trudno dostępny poza ASO) - wiercimy wiertłem o średnicy 14mm otwór na ten czujnik, a gdzieś za schowkiem powinna być ukryta wtyczka do jego podłączenia (jeśli nie ma, to dorabiamy przewody i czujnik podpinamy pod piny nr 4 i 12 niebieskiej wtyczki wspomnianej wyżej)
- potrzebna będzie jeszcze środkowa część osłonowa panelu od wersji z klimatronikiem, czyli ta, w której mamy radio, panel sterowania klimą, starter, awaryjne światła i zamykanie drzwi - niestety różnią się i starej osłony już nie założymy.

Jeśli montaż został poprawnie przeprowadzony, to działa nam regulacja temperatury, recyrkulacji powietrza i siły nawiewu, a nie załącza się kompresor klimy i ogrzewanie tylnej szyby i lusterek - potrzebujemy jeszcze zmienić np. CLIPEM w UCH ustawienie rodzaju klimatyzacji na "klimatyzacja z regulacją" i po tym zabiegu wszystko powinno działać poprawnie.

Najgorszy jest dostęp do rezystora wentylatora i do wtyczki przy samym wentylatorze, ale średnio zawzięty majsterkowicz też da sobie radę ;)

Koszt, łącznie z aktywacją opcji w komputerze, nie powinien przekroczyć 450 - 500zł
Czas, w którym samodzielnie dokonałem fizycznych przeróbek w aucie to ok. 6 - 7 godzin.

Awatar użytkownika
Snake
Moderator
Moderator
Posty: 4156
Rejestracja: środa, 7 stycznia 2009, 14:22
Renault: Lala 3
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Re: [MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: Snake »

Wow, super manual. brawa Ciekawe czy w 1,9dci byłoby więcej roboty niż w pb...operacja całkiem ciekawa dla ulepszenia wersji :D
...Dobrze pamiętam wszystkie nieszczere twarze
Fałszywych ludzi ukrytych pod kamuflażem
Kłamstwo z nimi idzie w parze, obłuda, nie ufaj takim...

kaag
Bywalec
Bywalec
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 1 września 2013, 15:36
Renault: Megane II
Silnik: 1.4 16V

Re: [MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: kaag »

Sama przeróbka wygląda tak samo. Różnica to dodatkowe przekaźniki obok wentylatora i grzałka elektryczna w nagrzewnicy.

Awatar użytkownika
Snake
Moderator
Moderator
Posty: 4156
Rejestracja: środa, 7 stycznia 2009, 14:22
Renault: Lala 3
Silnik: 2.0 dci
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Re: [MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: Snake »

kaag pisze:Sama przeróbka wygląda tak samo. Różnica to dodatkowe przekaźniki obok wentylatora i grzałka elektryczna w nagrzewnicy.
hmmm...to może na przyszły rok będzie kolejna modyfikacja think
...Dobrze pamiętam wszystkie nieszczere twarze
Fałszywych ludzi ukrytych pod kamuflażem
Kłamstwo z nimi idzie w parze, obłuda, nie ufaj takim...

Awatar użytkownika
Vargas
Weteran
Weteran
Posty: 1982
Rejestracja: niedziela, 8 lutego 2009, 20:19
Renault: Magane II phII Grand
Silnik: 1.6 16v
Lokalizacja: Wąbrzeźno

Re: [MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: Vargas »

Zadaje sobie pytanie a mianowicie czy ta przeróbka jest warta tylu modyfikacji?
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem..."

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6048
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: kudlaty »

Chyba żadna przeróbka nie jest warta ;) Generalnie chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Ludzie dzielą się na tych co auta kupują, jeżdżą i sprzedają oraz na tych co auta kupują, pielęgnują i chcą zatrzymać na zawsze ;)

marko11
Bywalec
Bywalec
Posty: 21
Rejestracja: piątek, 28 czerwca 2013, 14:31
Renault: Clio
Silnik: 1.2

Re: [MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: marko11 »

Ostatnio właśnie czytałem artykuł na temat montażu klimatyzacji w samochodach, które fabrycznie tego udogodnienia nie mają zainstalowanego zakaz linkowania!!! / kudlaty i według sklepu koszt części zaczyna się od 1000PLN, domyślam się że to cena za części z najniższej półki, do tego dochodzi usługa montażu bo nie każdy jest w stanie sobie poradzić z tym samodzielnie, tym bardziej że z tego co czytam nie jest to takie proste.

Osobiście zastanawiam się nad zamontowaniem klimatyzacji ręcznej ale mam podobny dylemat, czy to jest po prostu opłacalna zabawa. Mam takie pytanie, czy montaż takich "uniwersalnych" części nie odbija się później jakoś negatywnie na działaniu układu?

juulliusz
Bywalec
Bywalec
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2015, 12:26
Renault: clio
Silnik: 1.8

Re: [MII 1.6 '03]Czy moge manual zmienić na climatronic?

Post autor: juulliusz »

ja niestety raz próbowałem taki montaż zrobić i koszty przerosły to co bym zapłacił w zakładzie

ODPOWIEDZ