iparts></a>
<a href= francuskie

[Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Moderator: Grupa Moderatorów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hertil
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 2 kwietnia 2023, 16:54
Renault: Laguna 3 Coupe
Silnik: 2.0dCi
Lokalizacja: Łódzkie

[Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Post autor: Hertil »

Cześć.
Mam nadzieję, że mi pomożecie bo już mam trochę dość.

W marcu rok temu zakupiłem swoją wymarzoną lalę, rocznik 2010, 4control, 2.0dci.
Od początku sprzedający mówił, że wymienił dopiero co wahacze z przodu i trzeba zrobić zbieżność bo ściąga w lewo - ok, nie ma problemu.
1. Wymieniłem łączniki stabilizatorów oraz sprężyny amorków bo były obie pęknięte (do sprężyn jeszcze wrócimy).
2. Następnie zrobiłem zbieżność - zero efektów.
3. Zmieniając na letnie kupiłem nieużywane z 2021 roku - bez zmian.
4. Tak przemęczyłem się do sezonu zimowego, w którym znowu zmieniłem opony (tamte były zużyte) - nic.
5. Zrobiłem pełną geometrię, w chwili pisania tego postu nie mam wydruków przy sobie, ale jutro dołączę. W każdym razie wyszła w normach.
6. Dzisiaj odebrałem auto od mechanika w innej kwestii, ale przy okazji sprawdził tuleje przednich wahaczy oraz tuleje tylnej belki, które często są wymieniane jako przyczyny takiego stanu rzeczy i mówił, że nie ma co wymieniać bo są w dobrym stanie. Tak samo całe zawieszenie jest utrzymane w super stanie bo nawet 3 tygodnie temu byłem na przeglądzie i nie było nic do czego można się przyczepić.
7. Sprawdzono również zaciski hamulców - żaden nie trzyma.
8. Zamieniłem koła przód i tył - bez zmian.

Wracając do sprężyn - zostały mi założone Kayoba, o których również pisano, że powodują ściąganie kierownicy, więc to jest dla mnie ostateczność jako wymiana kompletu sprężyn na jakiegoś Eibacha albo Ori.

A teraz to jak dokładnie wygląda to ściąganie w lewo.
Kierownica na wprost - delikatnie, bardzo delikatnie auto jedzie w prawo.
Kierownica lekko w lewo - auto jedzie na wprost,
Trochę większy kąt w lewo i auto dopiero zjeżdza w lewo.

Dzisiaj jak mi tak kierownica się ustawiła w lewo to wyszedłem i sprawdzałem koła - jak dla mnie są ustawione prosto.
Dodatkowo jak auto jedzie po nierównościach to kierownica i auto leci w lewo a kierownica nie wraca do punktu 0 tylko właśnie do skręcenia w lewo.

Mam wrażenie, ale to tylko wrażenie, że lewe tylne koło jest lekko wychylone względem pionu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

https://drive.google.com/file/d/126sdTJ ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1-Ca7YT ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1Glpl_a ... sp=sharing

Proszę o pomoc - już nie wiem co z tym zrobić. Sprężyny, magiel, coś z tylną ośką?

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6063
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Post autor: kudlaty »

A teraz najważniejsze pytanie. Czy tam gdzie ustawiałeś zbieżność robią/zrobili Ci tył?
Bardzo często jest bagatelizowany lub nawet pomijany specjalnie z dwóch powodów. Jedni twierdzą, że nie ma to wpływu a drudzy jak widzą "stojące" śruby na drążkach to boją się ruszać.
W obu swoich byłych Lagunach miałem podobny problem i w obu przypadkach był on spowodowany zbieżnością tylnych kół. Dodatkowo, jeżeli nie chcą ruszać tyłu to musi Ci ktoś z pojęciem ustawić przód tak, żeby auto jechało prosto i kiera była prosto. Da się tak jednakże to już trzeba mieć pojęcie o tym.
Według mnie winowajcą jest tylna oś. Nie czepiałbym się sprężyn czy innych tulei

Awatar użytkownika
Hertil
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 2 kwietnia 2023, 16:54
Renault: Laguna 3 Coupe
Silnik: 2.0dCi
Lokalizacja: Łódzkie

Re: [Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Post autor: Hertil »

Tak ustawiali. Zadzwoniłem do nich ponownie i w sumie byli zdziwieni, że nie wróciłem do nich, żeby ustawili kierownicę zgodnie z moimi oczekiwaniami. Nie wiem kiedy będę miał czas do nich podjechać, ale postaram się w najbliższym czasie odstawić im auto na ustawianie kierownicy - może to tylko to, ale wątpię bo już raz to robilem...

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: [Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Post autor: adamos111 »

Jak jest 4control to przed pomiarem czy przed regulacją (już nie pamiętam dokładnie) na początek trzeba wyzerować tylną oś skrętną clipem.Jest cała procedura jak to się robi.Może tu tkwi problem.A i jestem ciekawy jak ustawiali zbieżność z tyłu jak tam nie żadnych drążków do regulacji.Tylko pochylenie jak dobrze pamiętam.I bardzo ważne żeby po ustawieniu kierownicy na wproś trzeba sprawdzić ile wynosi kąt skrętu kierownicy.Jeżeli nie jest bliski zeru to trzeba w ustawionej pozycji przyuczyć do pozycji zerowej.Dla 4control to bardzo ważna informacja.
Koleos i Modus

Awatar użytkownika
kudlaty
administrator
administrator
Posty: 6063
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 10:03
Renault: Clio 4RS R19
Silnik: M5Mt F3N
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: [Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Post autor: kudlaty »

Są drążki do regulacji skrętu ale kąta nie ma. Da się to zrobić bez zerowania CLIPem ale trzeba mieć pojęcie. Nie zmienia to faktu, że w tym przypadku na bank jest coś ze zbieżnością

Awatar użytkownika
Hertil
Bywalec
Bywalec
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 2 kwietnia 2023, 16:54
Renault: Laguna 3 Coupe
Silnik: 2.0dCi
Lokalizacja: Łódzkie

Re: [Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Post autor: Hertil »

adamos111 pisze: piątek, 8 marca 2024, 19:51 .A i jestem ciekawy jak ustawiali zbieżność z tyłu jak tam nie żadnych drążków do regulacji.Tylko pochylenie jak dobrze pamiętam.I bardzo ważne żeby po ustawieniu kierownicy na wproś trzeba sprawdzić ile wynosi kąt skrętu kierownicy.Jeżeli nie jest bliski zeru to trzeba w ustawionej pozycji przyuczyć do pozycji zerowej.Dla 4control to bardzo ważna informacja.
O jakim pochyleniu mówisz? Nigdy się z tym nie spotkałem a jestem ciekaw
kudlaty pisze: wtorek, 12 marca 2024, 07:25 Są drążki do regulacji skrętu ale kąta nie ma. Da się to zrobić bez zerowania CLIPem ale trzeba mieć pojęcie. Nie zmienia to faktu, że w tym przypadku na bank jest coś ze zbieżnością
Znasz jakiegoś ogarniętego gościa z Łodzkiego lub okolic, który na pewno mi to zrobi? Już się strasznie męczę z taką jazdą

ma_ko
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 22 stycznia 2024, 23:03
Renault: Laguna II ph2
Silnik: 2.0T
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: [Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Post autor: ma_ko »

Może być uszkodzone geometria np po dzwonie wtedy mozna sobie regulowac zbieżność ..Miałem taki przypadek koło lewe przednie było cofnięte o 5mm do tyłu względem karoseri i drugiego koła ,zadne regulacje nie pomagały .auto zasze bedzie skęcało w jedną stronę .przy pomiarze zbieżnośći to można łatwo sprawdzić

Awatar użytkownika
adamos111
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Posty: 656
Rejestracja: poniedziałek, 28 lutego 2011, 21:40
Renault: Koleos 4x4 automat
Silnik: 2.0 dCi 2012r
Lokalizacja: Podlaskie

Re: [Laguna 3 Coupe] Przekrzywiona kierownica

Post autor: adamos111 »

Aż odpaliłem Dialogys aby sprawdzić dokładnie.W L III z 4control tak Kudłaty ma racje jest regulacja zbieżności po przez mimośrodowe śruby na środku belki przy mocowaniu siłownika.Sorki za być morze wprowadzenie w błąd.Pamięć już nie ta.Ale regulacja pochylenia koła też jest i tu pamięć nie zawiodła.Co do kolejności regulacji chyba nie muszę pisać.

https://allegro.pl/oferta/os-tyl-tylna- ... 3156431779

Na tej aukcji z linku wyżej 5 zdjęcie i śruba stercząca pionowo to ta od regulacji pochylenia.
Koleos i Modus

ODPOWIEDZ