gadzety francuskie

[Scenic III 2009-2016] Porady, linki, prośby o ocenę.

Masz dylemat...

Moderator: Grupa Moderatorów

Awatar użytkownika
olivier
Forumowicz
Forumowicz
Renault: GS III
Silnik: 1.4 tce
Gadu-Gadu: 3845149

jaki silnik wybrać do nowego scenika 2011r.???

Post autor: olivier »

Witam!

Mam bardzo duży dylemat jaki silnik można wybrać do nowego scenica. Jeżdżę tylko po mieście ~20k km/rocznie.

W tej wersji są do wyboru 2 jednostki: 1.4 tce 130km i 1.9 dci 130km z fap.

1.4 tce gazują w aso i jest na gwarancji = spalanie w mieście 10-11l gazu/100km, a 1.9 dci 7-8l/100km ropy.

Z samej kalkulacji wynika, że bardziej tańszy w eksploatacji jest tce.

1.4 tce z gazem i xenonem jest w cenie zwykłego 1.9dci.

Proszę, być może użytkowników tych jednostek, o pomoc.

Oli

Sidenis
Weteran
Weteran
Renault: Megane II Grand Tour
Silnik: 1.9 dci
Gadu-Gadu: 4808593

Re: jaki silnik wybrać do nowego scenika 2011r.???

Post autor: Sidenis »

Mówisz, że głównie po mieście jeździsz? To FAP raczej z reguły będzie się lubił zapychać. Bo to nie lubi jazdy po mieście.
Bo dobry ratownik to żywy i najedzony ratownik :D

Obrazek

Awatar użytkownika
VoN
administrator
administrator
Renault: Koleos II 4x4 Initia
Silnik: 2.0 DCi 175KM
Gadu-Gadu: 1943314
Kontakt:

Post autor: VoN »

Chcesz kupić nowe auto i gazować? Kup DCI i nie kombinuj :) 1.9 DCI wcale dużo nie pochłania, mam ten silnik w Traficu i pozwala zejść (w takim dużym aucie do 6-7l.).
Pozdrawiam #1 VoN
Mój Garaż!
Koleos II Initiale Paris 2.0 DCI, Koleos I Privillage 2.0 DCI, Laguna II phII Esperience 2.0 16v, Kangoo Express 1,5 DCI, Trafic 1,9 DCI, Peugeot Partner 1.6, Kawasaki Vulcan 800 Classis, Fiat Panda
Obrazek

Awatar użytkownika
maciejd
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Renault: Laguna i Clio
Silnik: dCi i TCE
Kontakt:

Post autor: maciejd »

Ja bym nie przesadzał z tym zapychaniem się FAP'a. Z 115 tyś km Laguny ponad połowa była zrobiona po Warszawie w korkach. FAP domagał się oczyszczenia dwa (tak, dwa, =2=) razy. Raz po około 20 kkm i drugi w okolicach 50 kkm. Grunt to jeździć stanowczo ale delikatnie i względnie równomiernie. Jeśli się zdarza raz na tydzień czy dwa wypad gdzieś pod miasto, przy równomiernej jeździe FAP się sam grzecznie oczyści. Gdyby nie ten post, nie pamiętał bym, że mam FAPa :)
Maciej, Warszawa
http://drwiega.net/renaultstory/" target="_blank
z pikurką na szybie od 2003 roku, za kierownicą Renówki od 19 lat...

Awatar użytkownika
olivier
Forumowicz
Forumowicz

Już zamówiłem Grand Scenic TCE w wersji Bose ze szklanym dachem i xenonem.
Mam nadzieję, że będę zadowolony. Już czytałem, że można 1,4 TCE zawirusować do 150 ps. Ciekaw jestem ile tak mały motor wytrzyma po wirusie.
Pozdrawiam
Olivier

Awatar użytkownika
maciejd
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Kontakt:

Zawirusowane 1.4TCE ile wytrzyma... postawione w garażu, to kilkanaście, może nawet *dziesiąt lat to spokojnie ;)

Tak poważnie to gratuluję wyboru :) Fajne autko się zapowiada.

Małżonka użytkuje Clio 1.2TCE - baaardzo fajnie się to zachowuje. Taki mały miejski wpieniacz drogowy. Minus taki, że trzeba nieco go kręcić, aby był naprawdę dynamiczny.

Wydaje mi się, że bardziej niż mocy to będzie brakowało Ci momentu obrotowego, Scenic to jednak spore autko a 190Nm to nie jest potęga :(
Maciej, Warszawa

anntompie

Post autor: anntompie »

Ojciec ma Grand Scenica z 1.4 TCe i miałem okazję tym parę tysiączków zrobić i powiem, że śmiga pięknie. Jak na tej wielkości autko to ten motorek jest super. Naprawdę polecam. Co prawda to dopiero 5 miesiąc, ale jakbym miał kupować teraz jakąś nową Renie dla siebie to tylko z TCe.

Awatar użytkownika
olivier
Forumowicz
Forumowicz

GS juz jest. Narazie 320km ale TCE jest super i daje radę.

Pozdrawiam Olivier

norbert_p

Post autor: norbert_p »

Również mam GS III z tym silnikiem (1.4 TCe). Przebieg to na razie 1180km. Nie przekraczam 3000obr/min więc nie mogę docenić jego możliwości (docieram silnik dla siebie, nie dla obcego). A czuć, że może dość wiele (jak na swoje 130KM). Dla mnie rewelacja. Ma super elastyczność. Dla niejednego 70km/h oraz 6 bieg to wielkie oczy. Dla tego auta to normalka. Fajnie się rozpędza, choć o wyprzedzaniu na takim biegu przy tej 70-ce można zapomnieć (redukcja). Silnik pracuje bardzo cicho, albo auto jest tak dobrze wyciszone. Przy 110-120km/h nie słychać nic poza szumem zimowych opon i lekkim opływającym powietrzem. Jedyny maleńki minus to krótka jedynka, ale to przez turbo, które się szybko budzi i dodaje mocy. Spalanie przy tej prędkości co powyżej to teraz 8,8-9,2l/100km. Może i dużo, ale przecież to turbo benzyna. Swoje musi wciągnąć. Poza tym auto jest na dotarciu i przed wymianą oleju i filtra (po ok 1500-1700km - zalecenie ASO) więc może trochę po dotarciu spadnie. Generalnie jestem bardzo zadowolony z tego silnika i gdybym miał ponownie wybierać między 1.6 16V (110KM) a tym (1.4 TCe) to ponownie bym wybrał ten drugi. Dla mnie REWELACJA viva

micmur
Forumowicz
Forumowicz
Renault: Scenic
Silnik: 1.9 dCI
Kontakt:

Post autor: micmur »

Jeździłem Scenic-iem z 1.4 TCE na dniach otwartych i nie bardzo wiem o czym piszecie. Ten silnik to lipa. Żeby mówić o dynamice silnik musi mieć powyżej 3000 na obrotomierzu a najlepiej 3500. Jak po jeździe wsiadłem do swojego starego 2.0 8V to aż było miło.

pozdrawiam

norbert_p

Post autor: norbert_p »

Każdy swoje chwali... Jasne. Ja jednak piszę o tym o czym piszą wszyscy, którzy mieli i mają do czynienia z autem z tym silnikiem. Nazywać ten silnik "lipą" to jednak przesada, a porównywanie go do silnika "dwulitrowego" to już żenada lol Taki silnik można porównywać z silnikami konkurencji (1,4 TSI itp). Poza tym nie pochwaliłeś się jaki to silnik 2-litrowy masz? Diesel z 160KM i 350Nm? woot A może zwykłego wolnossącego benzyniaka z 150KM pod maską? Sorry, ale faktycznie nasz 1.4 TCe się chowa - nie ta moc oraz niutony. Ale to tak jakby porównywać np scenica oraz przynajmniej ferrari palm Jak zapewne wiesz TCe to jednostka 16-zaworowa i ona LUBI WRĘCZ wysokie obroty (pomimo zastosowania turbiny) więc kręcenie jej do 3000-3500 obrotów oraz więcej to to co ona lubi najbardziej.

pizza
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Renault: Grand Scenic IIphII
Silnik: 2.0T

Post autor: pizza »

Ostatnio miałem okazję przez dwa dni pojeździć Scenikiem III 1.4 TCE i siłą rzeczy porównać do mojego Grand Scenika II 2.0T. Ku mojemu zdziwieniu silniczek dawał radę, czułem że jest trochę mniej mocy niż w moim, ale porównując do żony Scenika II 1.6 16V (poliftowego) różnica była znaczna na korzyść. Martwiło mnie jednak zużycie paliwa przy jeździe miejskiej, przejechałem trochę ponad 100 km. i musiałem przed zwrotem uzupełnic paliwo, jednak spalanie rzędu 11,5l/100km co mniej wiecej mi wyszło przy mojej dynamicznej jeździe dla tego rozmiaru silnika jest dla mnie trudne do przełknięcia gdzie mój 2.0T zadowala się niewiele ponad 10l/100km... Do krótkiego bez zająknięcia, ciekaw jestem jak spisałby sie w Grandzie, ale może i owszem... chociaż cierpię że do GS III nie pakują 2.0 TCE ;)

Jeżeli chodzi o porównanie starego silnika 2.0 8V to nie da się tego go porównywać z małym turbo benzynowym, dzieli je przepaść technologiczna, poza tym jak jest sie przywyczajonym do swojego samochodu, wie się gdzie ma max mocy a gdzie max momentu to przesiadka do samochodu z silnikiem z inną charakterystyką jest na początku siłą rzeczy nauką, taka jednostka napędowa wymaga zupełnie innego zachowania kierowcy. Sam jeździłem samochodami z dużymi (do 2l) silnikami ośmiozaworowymi i bardzo je sobie chwaliłem, jednak postęp idzie dalej a do końca życia nie da się jeździć samochodem z takim silnikiem bo tego docelowo nie przetrwa... ;)

A jezeli chodzi o pomyłkę, był nią silnik Opla 1.0 12V pakowany do Corsy B oraz C. Male trzycylindrowe coś co zachowywało się nieprzewidywalnie i moim zdaniem miało taką charakterystykę ze dla mnie ten samochód był niebezpieczny do jazdy. Mieliśmy toto z żoną przez 8 lat i całe szczęście że sie go pozbyliśmy.
Ręce opadają do kostek jak mówi Szymuś Prostaczek...
Masz wolny 1% PIT? Możesz przekazać go Poli lub Alkowi
Obrazek
moje bliźniaki

micmur
Forumowicz
Forumowicz
Renault: Scenic
Silnik: 1.9 dCI
Kontakt:

Post autor: micmur »

norbert_p pisze:Każdy swoje chwali... Jasne. Ja jednak piszę o tym o czym piszą wszyscy, którzy mieli i mają do czynienia z autem z tym silnikiem. Nazywać ten silnik "lipą" to jednak przesada, a porównywanie go do silnika "dwulitrowego" to już żenada lol Taki silnik można porównywać z silnikami konkurencji (1,4 TSI itp). Poza tym nie pochwaliłeś się jaki to silnik 2-litrowy masz? Diesel z 160KM i 350Nm? woot A może zwykłego wolnossącego benzyniaka z 150KM pod maską? Sorry, ale faktycznie nasz 1.4 TCe się chowa - nie ta moc oraz niutony. Ale to tak jakby porównywać np scenica oraz przynajmniej ferrari palm Jak zapewne wiesz TCe to jednostka 16-zaworowa i ona LUBI WRĘCZ wysokie obroty (pomimo zastosowania turbiny) więc kręcenie jej do 3000-3500 obrotów oraz więcej to to co ona lubi najbardziej.
widzę, że jesteś bardzo mocno emocjonalnie związany ze swoim 1,4TCE więc nie będę kontynuował dyskusji. Cieszę się Twoim szczęściem.
pizza pisze:Jeżeli chodzi o porównanie starego silnika 2.0 8V to nie da się tego go porównywać z małym turbo benzynowym, dzieli je przepaść technologiczna, poza tym jak jest sie przywyczajonym do swojego samochodu, wie się gdzie ma max mocy a gdzie max momentu to przesiadka do samochodu z silnikiem z inną charakterystyką jest na początku siłą rzeczy nauką, taka jednostka napędowa wymaga zupełnie innego zachowania kierowcy. Sam jeździłem samochodami z dużymi (do 2l) silnikami ośmiozaworowymi i bardzo je sobie chwaliłem, jednak postęp idzie dalej a do końca życia nie da się jeździć samochodem z takim silnikiem bo tego docelowo nie przetrwa... ;)

Racja! Pisałem o swoich subiektywnych odczuciach - mnie nie "kręci kręcenie" silnikiem ponad 4tys rpm na każdych światłach, tylko po to żeby się utrzymać za poprzedzającym samochodem. Zdecydowanie wole jak samochód przyspiesza np przy 2000rpm - jak w moim dieslu. Ciekaw jestem jakby wyszedł pomiar hałasu w kabinie, w tej kosiarce i moim rechocie (przy wspomnianych wyżej obrotach) :). Ciekaw też jestem jakby zachowywał się ten 1,4TCE w Grandzie załadowanym do pełna (5 osób i bagaże). Podejrzewam (wytłuściłem, bo nie miałem okazji sprawdzić), że byłaby to niezła LIPA. Za to jestem pewien, że byłbym zadowolony z 2,0T.

pozdrawiam

Marcin_Z
Bywalec
Bywalec
Renault: Scenic III
Silnik: 2.0 dci

Post autor: Marcin_Z »

nieco odświeżę starego kotleta :)

odbieram w lutym Grand Scenica z 2.0 dci, auto kupione w ciemno, nie jeździłem tym samochodem z takim silnikiem. znalezione opinie w necie odnośnie spalania są mocno skrajne. czy ktoś ma taki silnik w takim samochodzie i jakie jest jego realne spalanie w mieście?
Obrazek

Awatar użytkownika
maciejd
KLUBOWICZ
KLUBOWICZ
Kontakt:

Spalanie Laguny III z takim silnikiem w mieście oscyluje mi jak na obecne warunki wokół 8 litrów. Czasami da się mniej, a potem są dwa-trzy dni bardziej nerwowej jazdy albo stania w korkach i średnia wzrasta do tych 8 litrów.
Podejrzewam, że Scenic będzie miał podobnie, może 0,5 litra więcej.

Jeśli chodzi o wybór silnika - nie wyobrażam sobie GS z czymś mniejszym. Nie jestem maniakiem prędkości ani tym podobnych, ale samochodu wielkości GS nie kupuje się po to, żeby jeździł pusty. Jeśli doliczymy 2-3 osoby + bagaż, to nagle te 2 litry dCi okażą się szyte na miarę - szczególnie w trasie.
Maciej, Warszawa

ODPOWIEDZ